2018 National Championships AGGREGATES
Thunder Bay, ON
DIVISION AGGREGATE POINTS
Junior Aggregate title: BC led with 4336 points; Quebec was second with 3691 points
Overall Aggregate title: Quebec led with 5395 points; BC was second with 4934 points
Details: https://www.skinationals2018.com/docs/Awards/Aggregate%20Div%20Day%208.pdf
YEAR OF BIRTH AGGREGATES
1st 1999 Kaia Andal (Caledonia Nordic Ski Club)
1st 2001 Molly Miller (Black Jack Cross Country Ski Club)
2nd 1998 Annika Richardson (Hollyburn Cross Country Ski Club)
2nd 2001 Joe Davies (Whistler Nordic Ski Club)
2nd 2000 Benita Peiffer (Whistler Nordic Ski Club)
2nd 2002 Marielle Ackermann (Kimberley Nordic Ski Club)
2nd 2003 Lucas Sadesky (Sovereign Lake Nordic Club)
3rd 1999 Anna Goodwin (Hollyburn Cross Country Ski Club)
3rd 1998 Hannah Mehain (Sovereign Lake Nordic Club)
3rd 2002 Jasmine Drolet (Black Jack Cross Country Ski Club)
3rd 2000 Alana Brittin (Revelstoke Nordic Ski Club)
3rd 2000 Ian Williams (Telemark Nordic Club)
3rd 2001 Cole Turner (Caledonia Nordic Ski Club)
3rd 2003 Marlie Molinaro (Whistler Nordic Ski Club)
3rd 2003 Gregor Graham (Telemark Nordic Club)
4th 2000 Beth Granstrom (Revelstoke Nordic Ski Club)
4th U23 Gareth Williams (Telemark Nordic Club)
4th 2001 Mila Wittenberg (Whistler Nordic Ski Club)
4th 2003 Torin Andrews (Sovereign Lake Nordic Club)
4th 2000 Michael Murdoch (Whistler Nordic Ski Club)
5th 1999 Tallon Noble (Strathcona Nordic Ski Club)
5th 2001 Quinn Morgan (Kimberley Nordic Ski Club)
5th 2000 Elizabeth Elliot (Revelstoke Nordic Ski Club)
5th 2003 Maggie Rodwell (Larch Hills Nordic Society)
5th 1999 Jenna Sim (Telemark Nordic Club)
5th 2003 Damien Georgyev (Caledonia Nordic Ski Club)
6th 2000 Remi Drolet (Black Jack Cross Country Ski Club)
6th 2002 Gabe Gledhill (Strathcona Nordic Ski Club)
6th 2003 Ian Meyer (Telemark Nordic Club)
6th 2000 Paige Latta (Sovereign Lake Nordic Club)
6th U23 Thomas Hardy (Telemark Nordic Club)
6th 2002 Maggie Beckner (Larch Hills Nordic Society)
7th 2002 Stephene Lamon (Strathcona Nordic Ski Club)
7th 1997 Katie Weaver (Hollyburn Cross Country Ski Club)
7th 2003 Nelson Luxmoore (Revelstoke Nordic Ski Club)
7th 2003 Emily Macleod (Revelstoke Nordic Ski Club)
8th 2002 Mia Recknell (Bulkley Valley Cross Country Ski Club)
8th 2003 Jaclyn Elliott (Revelstoke Nordic Ski Club)
8th 2003 Connor Hobbs (Telemark Nordic Club)
8th 2000 Kate Granstrom (Revelstoke Nordic Ski Club)
9th 2001 Erik Brosch (Revelstoke Nordic Ski Club)
9th 2001 Rachel Bates (Larch Hills Nordic Society)
9th 2002 Emma Wong (Strathcona Nordic Ski Club)
For complete charts with individual aggregate points click on: https://www.skinationals2018.com/awards_and_ceremonies.html
CLUB AGGREGATE POINTS
Details: https://www.skinationals2018.com/docs/Awards/Aggregate%20Club%20Day%208%2017_50-1.pdf
CCUNC AGGREGATES
1st Women Hannah Mehain (Okanagan College)
Details: https://www.skinationals2018.com/docs/Awards/CCUNC%20Individual%20Day%205%20updated.pdf
.